Co jste chtěli vědět o Spektrum DX6i a nebáli jste se zeptat…

 

Na DX6i mi nejde namixovat nic do plynu- v podstatě jsem chtěl nějakým
vypínačem povolit chod motoru. Je možná taková funkce? Máte s tím nějaké zkušenosti?

Musím konstatovat, že mixy DX6i jsou softwarově výrazně jednoduší než u DX7. Způsobem nastavení, který bych použil u DX7 jsem v tomto případě neuspěl. Řešení ovšem existuje. Přepněte si typ modelu na vrtulník. Funkce jsou tam v podstatě stejné jako v menu pro letadla. Vrtulníkařských nastavení si nebudete všímat, protože pro letadlo je nepotřebujete. Najedete v menu ADJUST LIST do submenu THRO CUR. Zde vyberete a nastavíte položku HOLD – je spínána zadním vypínačem v levém horním rohu – označen je MIX/TH HOLD. V podstatě je tato funkce již nastavena přímo z továrny a stačí jen zkontrolovat, zda hodnota výchylky pro HOLD je 0. Funkčnost lze ověřit na monitoru výchylek.

 

 Můžete prosím říci, jak je na tom DX6i s výdrži při použiti 4xNiMH?  Popřípadě kolik ty 4xNiMH “uletí”? V anglickém návodu jsem se dočetl pouze o Low Battery Alarmu … 4,3 volts … Při kolika voltech vysílač zdechne? O spotřebě vysílače není ani zmínka.

Předminulý víkend jsem nabil DX6i naplno odlétal s ní přibližně 20 minut při úvodním halovém létání této sezóny. Napětí plně nabité baterie ze 4 článků NiM s polepkou Spektrum bylo ihned po odpojení nabíječe 6,1V, po odležení druhý den pak 5,9V.  V  průběhu následujícího týdne jsem se v rámci zjišťování možnosti nastavení mixů rozhodl, že otestuji i celkovou výdrž. Podotýkám, že tento výsledek byl změřen tak, že jsem rádio zapnul, 2 hodiny na něm cvičil s různým nastavením mixů a ve zbytku času vysílač pouze nečině stál a vysílal. Vše proběhlo bez přestávky na jeden zátah. Do celkového času nezapočítávám těch zmíněných 20 minut létání. V každém případě  řadím naměřený výsledek do kategorie nepochopitelných. Spektrum DX6i vydrželo zapnuté pracovat 25 hodin. Po 25 hodinách kleslo napětí na  4,2V. Po dalších 15 minutách kleslo na 4,1V, začal pípat alarm a blikat display. Alarm ani blikání se nedá žádným způsobem zastavit. Vydržel jsem to pozorovat a poslouchat dalších 15 minut. Pak jsem vysílač vypnul s tím, že tohle přeci nemám zapotřebí…

Reklamy

41 komentářů to “Co jste chtěli vědět o Spektrum DX6i a nebáli jste se zeptat…”

 1. mart Says:

  pekny den, dostal sem Dx6i jako darek z e shopu EU, nevite kde by se nasel cesky navod?

 2. aviator Says:

  Tak to nemám tušení. I český dovozce má na stránkách ke stažení pouze originální manuál v angličtině. Ale myslím, že DX6i je natolik jednoduché rádio, že český manuál není třeba.

 3. vladimír Says:

  Mám heli Maxir a vysílač Spektrum Dx6i. Vše funguje jak má, kromě gyra. Nemám totiž tušení co nastavit v položce gyro na vysílači. Poradíte ?

 4. aviator Says:

  Dokument z následujícího odkazu by Vám mohl pomoci: http://www.astramodel.cz/manualy/eflite/nastaveni_blade_400.pdf

 5. zbycho Says:

  Chci se zeptat ,je možno připojit vysílač DX6I s počítečem a použít ho jako simulátor?a když jo kde seženu kabl na propojení dík.

 6. aviator Says:

  Ano, DX6i lze bez problémů propojit s PC. Kolega celé propojení zrealizoval za pomoci tohoto kabelu: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4603

 7. Vysílač Spektrum Dx6i. Says:

  Dobry den koupil jsem vysílač DX6i Spektrum DSM2 a rozbil se display ke seženu náhradní? Nevíte někdo? Díky.

  • Astra model pouze odesílá do zahraničí do servisu ale ja potřebuji jen display (vyměnit si ho dokážu sám a nemusím platit drahý německý servis) a oni náhradní display nejsou schopni dodat nevíte jiný zdroj náhradního displaye?
   Díky DJcz

 8. Pavel Says:

  Nedaří se mi naprogramovat DX6i pro letadlo.Může mi někdo poradit.Jsem Z Ostravy

  • aviator Says:

   A co ti nejde naprogramovat?

   • Pavel Says:

    Snad skoro všechno!Koupil jsem cessnu 350 P&P a nevím nic o nastavení pro letadlo.U ktereho kanálu má být revers serv a ukterehé ne o mixu ani nemluvě.Zatím sháním modeláře v okolí.Dík Pavel

   • Moc prosim po vypnuti DX6i se mi zapne vrtulnik kde je chyba dekuji. Fery

   • aviator Says:

    1) Zásadní chyba je ta, že zřejmě nepostupuješ při vypínání modelu a soupravy správně „po modelářsku“. Stará a stále platná zásada je – nejdřív vypnu model a pak teprve rádio. Při zapínání je to přesně naopak – nejprve zapnu rádio a pak teprve model. Dodržováním těchto postupů ušetříš sám sebe nepříjemných překvapení, jako je třeba nečekané roztočení motoru.
    2) Nicméně i přesto, že jsi nedodržel správný postup, neměl by se modelu vybavenému soupravou Spektrum rozběhnout motor.(Tedy to že se Ti rozběhne motor pouze dedukuji, ale jinak by ses asi neptal.) Pokud se tak stalo znamená to, že při procesu párování vysílače a přijímače byl ovládací prvek motoru (páka či v případě vrtulníku přepínač) nastaven v poloze zapnuto. Při výpadku signálu si přijímač pamatuje nastavení hodnot ovládacích prvků při párování a automaticky se nastaví na tyto uložené hodnoty. Zkus tedy znovu spárovat vysílač s přijímačem s tím, že si ovladače a přepínače vysílače správně nastavíš (správně = v Tvém případě tak, aby se motor netočil). Ovšem nejsem vrtulníkář a tak si nejsem jist, zda toto nastavení bude v případě opravdového výpadku signálu to nejšťastnější…

 9. von.krab Says:

  Měl bych dotaz.Mám DX6i+AR5OO a 4serv.letadlo.Klapky musím zapojit na 5kanál GEAR,ale numůžu je rozchdit.Neví někdo jak nato?

 10. jan Says:

  klapky (flaps) mám na přijímači jednu na ELEV a druhou na AUX1. prubni

 11. Ladislav Hauf Says:

  Dobrý den, prosím Vás poraďte mi. Potřebuji na modelu nastavit klapky. Mám 6ti kanálový přijímač AR6200. Křidélka mám přes y kabel a na klapky bych rád použil dvě serva, každé na svém kanále . Na přijímači jsou volný dva kanály: gear a aux1. Dá se to nějak nakombinovat a naprogramovat tak aby to fungovalo ? Prosim o polopatický popis pokud se najde nějaké reálné řešení . Děkuji

  • aviator Says:

   Řešitelné by to mělo být i pomocí volného mixu..(v anglickém návodu str70). V menu „ADJUST LIST“ vlezte do položky MIX1 či MIX2.
   1.řádek: Jako hlavní funkci (vlevo) zvolte FLAP, jako podřízenou funkci GEAR.
   2.řádek: Změnou obou položek RATE nastavíte požadované mixování = smysl pohybu a velikost výchylek podřízené funkce.
   3.řádek: položka SW – nastavíte, zda má být mix zapnut stále či zda jej budete aktivovat přepínačem. Stále zapnuto = ON. Ve stejném řádku, ale vpravo, je položka TRIM – pokud ji nastavíte na ACT, tak trimováním nadřízené funkce budete trimovat i funkci podřízenou.
   Potenciální problém může být pozice přepínače, ovládajícího podvozek neboli to, zda je funkce GEAR zapnuta či vypnuta. Vyzkoušejte toto nastavení a uvidíte zda to vede k požadovanému výsledku či zda se objeví nějaký problém.

 12. Ladislav Hauf Says:

  Tak jsem to vyzkoušel , funguje to tak na 50 procent , sice se obě serva hýbou ale každé jinak a s jinou výchylkou , navíc při nechtěném přepnutí podvozkového přepínače se jedno servo aktivuje . Příjde mě že už jsem vyčerpal všechny možnosti toho nastavení , zřejmně to přehodím , dam křidélka tak jak mají být , a klapky přes Y kabel na podvozkový kanál , s tím že budu muset přepájet jedno ze serv klapek . V každém případě děkuji za snahu pomoct .

 13. DX6i Says:

  Mám na výškovce 2 serva ale každý chodí opačně.Z přijímače je to vedený V kabelem což je asi chyba.Poradí někdo do kterýho portu na přijímači zapojit to druhé servo výškovky a co udělat s naprogramováním vysílače?Zkoušel jsem to i přepákovat ale je to pořád stejný.Dík.

 14. Daniel Stoklasa Says:

  Dobrý den, kde a hlavně za kolik se dá sehnat spouštěč stopek na páce plynu. Děkuji

 15. Josef Kriz Says:

  Dobry den, chtel bych se zeptat ohledne ovladace DX6i. Koupil jsem si pouzitou heli helikopteru. po zeptani se prodavajici ho zda ovladac Dx6i bude v poho..odpoved znela super. ale kdyz jse dostal helikopteru a chtel sparovat s ovladace nic se nedelo. po zjisteni jsem zjistil ze v helikoptere je receiver 9 channel. tak se chci zeptat musi koupi i 9 channelovy ovladac a nebo mi pouze staci koupit nove 9chanelovy receiver. Dik

  • A je ten přijímač ve vrtulníku také Spektrum? Podle mého by měl jít spárovat i 6.kanálový vysílač s 9.kanalovým přijímačem. Osobně jsem nikdy v takové párování neprováděl.

 16. Josef Kriz Says:

  Dik za odpoved. Ne prijimac je PCMS/new ABC and W system/. Ner 649S. Nevyhoda u me je ze neziju v Cr ale v Irsku a tak domluva v Anglictine neni na 100 procent. A tak hledam pomoc. Bylo mi receno ze by to sparovat slo ale ze bez testu by se nadalo rict jestli neco bude vynechavat a bylo mi doporuceno koupit si novy ovladac 9 channel s 9 channel receiver. Ale nevim jestli nebude stacit jen koupit ten 9ch receiver. Ale bojim se aby to fungovalo. Dik

  • aviator Says:

   1) Přijímač JR PCMS/new ABC NER 649S s vysílačem Spektrum DX6i nikdy nespárujete.
   2) Řešení – koupit vysílač JR, který pracuje v patřičném vysílacím pásmu s modulací PCM nebo koupit přijímač ke Spektru DX6i (6.kanálový).
   3) Vrtulník nebude fungovat tak či tak – celý jej budetete muset nastavit znovu. Nastavení se ztratilo v tom okamžiku, kdy si původní majitel ponechal vysílač či přesněji řečeno data ve vysílači, kterým byl tento vrtulník řízen. A k tomu novému nastavení budete určitě potřebovat zkušeného vrtulníkáře.

 17. Zdravím, potřeboval bych vědět jaké přijímače jdou spárovat s vysílačkou Spektrum DXi. Co jsem koukal, tak jsem našel jen dva, ale chtěl jsem se zeptat, jestli jsou ještě další. Díky za odpověď.

  • aviator Says:

   Předpokládám, že dotaz se týká DX6i. Záleží na stáří vysílače a přijímače. Pokud byl vysílač vyroben před začátkem roku 2015, tak by kompatibilita něměla být žádný problém, ať se jedná o DSM2 či DSMX vysílač. Od začátku roku 2015 již není podporován v EU protokol DSM2 a tak zařízení vyrobená v roce 2015 umí jen DSMX. Údaje o kompatibilitě lze nalézt u každého zařízení na stánkách http://www.astramodel.cz.

 18. Pavel Says:

  Zdravím už jsem to tady našel na začátku ale je to staršího data a odkazy mě poněkud nejdou najít. Chtěl bych spárovat Spektrum DX6i s PC nejlepe s Phoenix simulator ale nevím pod jakým nazvem mám hledat propojovací kabel. Vím že by to měl snad být 3.5 mm jack-USB ale jak přesně to vypadá nevím. Díky za radu popř odkaz.

 19. vendy Says:

  Co se týče kompatibility vysílačů Spectrum DSM 2 DSMX tak pozor!! Po upozornění právě na Aviariu jsem se rozhodl si koupit nový vysilač ještě s deklarovanou možností používat na oba systémy,co kdyby stará dobrá DX7mička odešla do křemíkového nebe.Protože preferuji malá a ještě menší letadla tak volba padla na novou 6ku,která ještě měla deklarovanou možnost používat oba protokoly a pro mne je zcela dostačující.A začli se dít věci.Po zapnutí vysilače se tento proměnil na slušná kamna(v zadní části u VF dílu) a baterie byly prázdné.První reklamace,řešeno výměnou VF dílu.Bohužel při zkoušení s přijimači DSM2 se po odletění do vzdálenosti okolo 130 metrů model(neštěstí staré zkušební Toro,vždy zřítil přímo k zemi.S přijímači DSMX žádný problém při vzdálenosti už ho skoro nevidím.Druhá reklamace,po návratu za měsíc(údajně v Anglii) prý přehrátý soft.Bohužel chování to samé,po další se už se nikdo nechtěl bavit.Pak jsem našel v RC modelech popis toho samého a varování nepoužívat s novými vysilači DSM2 Rx i když tato možnost je v popis vysilačů uváděna .Takže mám nové rádio,ale troufnu si ho používat jen s přijimači DSMX.Proto bych uvítal možnost se něco dozvědět o nahrazení vysilačů Spectrum něčím jiným.

 20. daniel Says:

  Zdravím, rád bych se zeptal, zda by šel použít přijímač z tohoto inzerátu (http://inzerce.modelbazar.cz/inzerat/Trex-450-DFC-kardan%2Bdily%2Bbaterka/709378/) k vysílačce Spektrum DX6i. Zda by šel použít do jiných modelů. Dále by mě ale také zajímalo, jestli by se to vyplatilo koupit, jelikož létat s tím vrtulníkem by bylo taky fajn. (samotný přijímač přeci jen stojí okolo 2000,- a vrtulník je taky dražší). díky moc za tipy 🙂

  • aviator Says:

   Abych pravdu řekl, nikde v inzerátu není zmíňka, že by předmětem prodeje byl i přijímač. Ten je vidět pouze na fotografii. Co se toho týče, lze jej provozovat s vysílačem DX6i, pokud tento bude umět novější protokol DSMX. Píšete „jelikož létat s tím vrtulníkem by bylo taky fajn“. Pokud jste s vrtulníkem ještě nikdy nelétal, tak si z vlastní zkušenosti dovolím tvrdit, že to není žádná legrace a že máte před sebou spoustu šroubování, nastavování, ale hlavně kupování náhradních dílů.

 21. Miroslav Fabini Says:

  Dobrý deň.
  Neviete poradiť ako nastaviť DX6i a AR 636 AS3X – vypínače sú len 2-pólové a stabilizácia má 3 polohy. Ďakujem.

 22. vladimír Says:

  Asi po čtyřech rocích jsem se rozhodl oživit vrtulníček Maxir. Vynechám práci s opravou, ale když bylo vše hotovo, nastal čas přepnout vysílač Spektrum Dx6i do vrtulníkového modu a nic. Vysílač mi na displeji hlásil f-mode a nereagoval na nic. Po mnoha zapnutích a mačkání tlačítek, přepínání páček se umoudřil, ojevila se hláška hold t a začal pracovat jak má. Ovšem po dvou dnech vysílač opět zkolaboval a nejeví známky života, kromě hlášky f mode. Víte o tom někdo něco víc ?

 23. lubor pavleje Says:

  nejde nastavit dx6i rudder na monitoru.díky za odpověd.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: