Není Spektrum jako JR..

Určeno Spektristům a JRčíkům…

Že není DSM jako DSM2 je jasné každému, kdo se  o problematiku modelářského využití pásma 2,4GHzh zajímá. Ovšem do teď platilo alespoň to, že JR a Spektrum jedno jsou. To zřejmě v horizontu cca měsíce již nebude tak úplně pravda. RC soupravy JR se vyrábí ve dvou modifikacích, lišících se jmény, parametry a lokalizací trhu, pro který jsou určeny. Podle těchto parametrů lze produkci pro letecké modeláře rozdělit na řadu „americkou“ a  „zbytek světa“. Americkou distribuci má pod palcem firma Horizon Hobby,  které patří i značka Spektrum.  Do teď platilo, že jakýkoliv přijímač DSM2 z produkce firmy Spektrum byl použitelný s jakýmkoliv rádiem DSM2 od JR. To by platilo i nadále kdyby… V dubnu se kamarád vrtulníkář rozhodl po několika rušeních na 35MHz přejít na 2,4GHz. Zvolil JR DSX7, novinku totožnou s radiem Spektrum DX7, mající navíc softwarové přepínání rozložení ovladačů mezi mod1 a mod2. Vše O.K., velká spokojenost. Dodatečně si objednal malé přijímače AR6100E a také vše O.K. – prostě se spárují a fungují. Trošku jiný problém se pokusil vyřešit také nákupem JR DSX7 ze stejného osvědčeného obchodu pod stejným objednacím číslem další můj kamarád. V pondělí DSX7 dorazila, ale…je to nová modulace DSM J a není kompatibilní s DSM2!!!  Velké a nepříjemné překvapení, neboť cílem tohoto nákupu bylo právě získat další DSM2 kompatibilní radio. Bohužel v nabídce obchodu nebylo žádné upozornění na tuto skutečnost. Následovalo horečné hledání, co že to vlastně to DSM J znamená a zároveň se rozjela emailová komunikace s obchodníkem. Oficiální informace jsou zatím skoupé. V novinkách firmy JR propo rádia s DSM J již jsou prezentována, nějaká zmíňka je i na stránkách anglické firmy MacGregor,  takže to co jsme zjistili vlastním výzkumem je mozaikou vyjádření obchodníka a útržků zahraničních diskusních fór, převážně amerických. Takže…JR minimálně v řadě „zbytek světa“ zřejmě končí s DSM2. Jak napsal náš obchodník (a zmizení  špičkové JR 12X  z nabídky jeho obchodu, zjevení se nové JR DSX7 – DSM J a zlevnění DSM2 výměnných modulů mu dává za pravdu), mimoamerická JR rádia s DSM2 končí a již další nebudou k dispozici. DSM J přijímače zatím kromě jednoho diversitního (JR RD731 DSMJ) nejsou k mání, ale do měsíce by to vše mělo být jinak. Důvodem tohoto kroku ze strany JR by snad mělo to, že v Japonsku narazilo na legislativní překážku, kdy dva zamčené kanály a případný přeskok mezi nimi není vyhovující a proto nové DSM J, což je zřejmě „frequency hoppinq“  DSM a tudíž  přeskakuje mezi více kanály. Toto řešení se zdá být vhodným a přijatelným nejen pro japonskou, ale i pro evropskou legislativu, kde v některých zemích donedávna existovala a v některých existují pro DSM2 jistá omezení. Jak to bude s „americkou řadou“ těžko odhadnout. Na zahraniční diskusi si někdo myslí, že DSM J je skutečně pouze věcí Japonska, případně zbytku světa, někdo je zase přesvědčen, že přijde i v „americké“ řadě. No a co na to Spektrum? Těžko odhadovat, uvidíme časem.

Tuhle informaci prosím berte jako upozornění na to, že se u JR něco děje, ale přesně se neví co. V praxi to pro uživatele produktů JR a Spektrum znamená jediné – dávejte si pozor při nákupu nových vysílačů a přijímačů na jejich kompatibilitu!

Reklamy

Jedna odpověď to “Není Spektrum jako JR..”

  1. Daniel Says:

    Zajímavá informace. Nicméně jsem se díval na stránky angl. firmy MacGregor, které se zobrazí po rozkliknutí odkazu v článku a podle mne se v textu od fy JR Propo píše, že formát připojení „DSM J“ je určen výhradně pro Japonsko. Pak se tam řeší otázky tzv. šedého dovozu a je tam důrazně doporučováno nakupovat u ang. autorizovaného prodejce, kterým je MacGregor. Kromě jiného se upozorňuje na rozdíly ve výkonu vysílačů pro různé trhy. Tato firma DSM 2 nabízí i nadále a podobně je tomu i na stránkách americké Horizon Hobby, který sice většinu přijímačů zlevnil (nepodařilo se mi zjistit kdy..), ale současně nabízí nový 7-mi kanálový přijímač DSM 2. Takže, je třeba si dát pozor, co a kde člověk kupuje.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: