Není to pistole, není to zmrzlina. Je to Magnum Reloaded.

„Co říkáš na tuhle bejkárnu?“ zeptal se mne před nedávnem Jarda Spejchal. „Viděli jsme to s Tomášem (Nemcsokem) na živo na veletrhu v Lipsku . Kdybys viděl co tam s tím němčouři vyváděli!“  Kluci si z Lipska přivezli i kontakt na výrobce stavebnice v USA a začali špekulovat, zda to objednat či neobjednat.

I já jsem pro každou bejkárnu a tak jsem sednul ke kompjutru a začal hledat podrobnosti. Jméno té létající potvory – Magnum reloaded – mi něco říkalo.  Magnum jsem si pamatoval v souvislosti se začátky slowflyerů v Německu. Tento model byl zvláštní tím, že měl trup z mirelonové trubky, křídla a ocasní plochy byly z depronu. Jednoduché avšak nikoliv elegantní poletovadlo. Netrvalo dlouho a narazil jsem na lavinu informací. Magnum reloaded je model, jehož konstruktérem je známý německý haloletec Martin Muller. Plán na jeho stavbu vyšel v časopise Modell Aviator  12/2010 a tamtéž je volně ke stažení.. Podle tohoto plánu se dají postavit dvě verze – depronová z materiálu tloušťky 3 a 6mm a epp-verze pro ty, kdo mají k dispozici nějaké to cnc-vypalovátko. Výrobce z USA produkuje stavebnice na základě toho, že je držitelem licence na výrobu tohoto modelu. Na internetu je možno nálezt několik různorodých videí s modelem Magnum v hlavní roli. Po jejich shlédnutí bylo jasné, že Magnum reloaded je obratný i stabilní model, příjemný na pilotáž s originálním vzhledem. Navíc je díky velikosti a hmotnosti univerzální – jak do haly tak na ven a díky odnímatelným plovákům jej lze použít i pro létání na vodě či sněhu. Všechna čest konstruktérovi a jeho nápadu. Důležitějším produktem večerního surfování po německém fóru bylo to, že se mi podařilo najít výkresy jednotlivých dílů ve formátu .dxf. Nelenil jsem a zaslal je  „cnc-příteli na emailu“. Odpověď byla blesková  – moje řezačka s tím nemá problém, podklady lze využít pro řezání. Následovala smršť upřesňujících emailů  a emailů Jardovi s Tomášem, zda do toho půjdou se mnou nebo zda se vydají americkou cestou. Nakonec se kluci přidali mně – americké firmě jaksi došel barevný materiál a tak pozastavila vyřizování objednávek a pro jistotu i odstavila původní webové stránky s tím, že se pracuje na nových. O  posledním učiněném kroku si asi každý udělá vlastní názor. Za přibližně 2 týdny mi dorazila megakrabice s 6-ti sadami výřezů. Ihned jsem ji rozporcoval a zajistil doručení úměrné části klukům na Kladno. Ohlasy na kvalitu výřezů byly pozitivní s výjimkou podvozkových noh. Výstižně to řekl Jarda: „Oproti zpracování ostatních dílů jsou podvozkové nohy 2.jakost“. To ostatně potvrdil i můj  „cnc-přítel na emailu“ : „S tím podvozkem jsem dost bojoval.“  Já osobně jsem ochoten nad tím přimhouřit oko – už jsem měl totiž v ruce ledasjaké epp-výpalky  a tak mne hned tak něco nezaskočí.

No a tím pro mne projekt Magnum prozatím skončil. Lenost a nechuť spojená s modelařinou vítězí na celé čáře. Naštěstí druhý z kladeňáků – Tomáš Nemcsok – je při chuti a tak mne zásobuje telefonáty s aktuálními postřehy a emaily s fotkami ze stavby jeho exempláře.  Tak se na to podívejte.


Reklamy

4 komentáře to “Není to pistole, není to zmrzlina. Je to Magnum Reloaded.”

 1. Růža Says:

  Dobrý den, nenechala by se jedna stavebnice objednat? Předem děkuji za info.

  • aviator Says:

   Určitě se nechá objednat. Zjistím, jak je na tom s časem řezač epp dílů a dám Vám vědět.

 2. Petr Kořínek Says:

  Dobrý den, nenechala by se také jedna objednat i pro mě ? Předem děkuji za info. Petr Kořínek

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: