„Kreknuté“ samokřídlo

Poslední slibovanou neznámou mé aktuální  halové sezóny je Crack Wing. Je tou novinkou, o které jsem se zmiňoval v článku o Crack Yakovi. Jde o samokřídlo, určené jak do haly tak na ven. Tedy – „Samo“ je to určitě, avšak „křídlo“ není zrovna ten nejpřesnější výraz. Spíše je to „samodeska s ploty a plůtky“. Proč zrovna tato koncepce? Hlavním podnětem ke vzniku Crack Winga byla snaha zkonstruovat obratný model, který by byl vhodný pro kombat v relativně malých halách. Video co jsem shlédl v RC-factory mne nenechalo na pochybách, že se záměr povedl. A řešení je přitom tak triviální…

Cwing_001Cwing_002
Cwing_003Cwing_004

Stavebnice obsahuje dvě poloviny křídla, dva velké ploty, dva malé plůtky, dva smrkové nosníky a pytlík s drobnými díly. Můj model pochází z testovací série a tak byl bílý bez potisku. Stavba jde jak když bičem mrská:
– Slepit poloviny křídla.
– Do připravených nosníků vlepit smrkové nosníky.
Já v tento okamžik musel samostatně provést povrchovou úpravu. K tomu jsem se dostal až minulé úterý večer a to byl právě den, kdy byl Crack Wing oficiálně uveden do prodeje  a  byl prezentován na stránkách RC-factory. To prostě vyšlo takhle na den přesně. I rozhodl jsem se, že se pokusím povrchovku tak trochu „obtáhnout“ do té míry,  co mnou používaná technologie „postřiku sprayi“ dovolí.
– V následujícím kroku nainstalujeme serva, páčky kormidel a vyrobíme táhla.
– Nalepíme páteř trupu a vyztužení.
– Přilepíme motorovou přepážku a nainstalujeme motor.
– Do připravených otvorů v křídlech vlepíme velké ploty i malé plůtky.
– Na závěr vyřešíme uložení rc vybavení.
Počet problémů: 0, časová náročnost stavby: 4 hodiny včetně přípravy a provedení vlastní povrchové úpravy. U potištěného modelu bych to odhadoval na méně než polovinu. Jako rc výbavu jsem použil 2 serva HXT500(5g), regulátor Turnigy 6A, přijímač Orange R410 DSM2. Pohon obstarává 19g motor C1805-1800 s 1800 ot/V jak napovídá značení, osazený vrtulí GWS 7×3,5 a napájený lipol 2S Himodel 220mAh.

Crack Wing
Rozpětí: 750mm
Hmotnost: 102g (výrobce uvádí 90g)
Doporučený motor: 20 – 60W
Doporučená vrtule: 8×4
Doporučená baterie: lipol 2S 240mAH

Jak je vidět, nabral jsem někde 12g – zřejmě vlivem povrchové úpravy a toho, že jsem nepoužil nejlehčí možné vybavení. Vzniklý létající aparát se vyznačuje poměrně značnou pružností, ale není třeba se toho obávat. Zálet modelu proběhl uplynulou sobotu večer. Byl bohužel relativně krátký, protože se mi povedlo ulomit přívodní kabely k motoru(byly příliš neohebné). Už to mám opraveno a upraveno a tak se těším na sobotu příští. Pokud nepůjdete do nějakých extrémů a použijete vybavení doporučené v návodu, polohu těžiště neřešíte. Vyjde přesně.

Cwing_005

Cwing_008Cwing_009
Cwing_010Cwing_011

Létání s modelem je v hale velice příjemné. Krásně sedí v zatáčkách. Velká plocha a malá hmotnost jsou velké plus. Zcela určitě je vhodný i pro méně zkušené halové piloty. Crack Wing je konstrukčně uzpůsoben pro kolmý start. „Samodesku“ prostě vezmete a postavíte na zadní stranu velkých plotů. Model pak stojí na podlaze kolmo k povrchu připraven odstartovat. Dáte plný plyn a Crack Wing ochotně vzlétá v režimu raketoplán. Výrobce Rc-factory nabízí model v šesti barevných variantách velice líbivého potisku za poměrně příznivou cenu. Pokud chcete krátce stavět, rychle létat a atraktivně vypadat neváhejte a jděte do Crack Winga.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: