Malé Magnum Reloaded.

Péčí Honzy Zelenky se ke mně dostaly v průběhu loňského listopadu epp výřezy pro stavbu malého Magnuma Reloaded. Malého znamená v tomto případě polovičního. „Jak to toho kluka napadlo? “ říkal jsem si. Pak jsem si uvědomil, že jsme toto téma naťukli už minulou sezónu, když se Honza zmínil, že jej kdosi oslovil, zda by mu nedokázal vyříznout Magnum dvojnásobné a já mu na to opáčil, že bych raději Magnum menší, tak kolem 50cm rozpětí. Nakonec nedošlo ani na jedno, ani na druhé a na mém stole se ocitl Magnum s rozpětím kolem 40cm. Nahlédl jsem tedy na internet s cílem najít, zda už někdo takto malé Magnum postavil. A byl jsem úspěšný. Vedle „amatérských zmenšenin jak z depronu, tak z epp jsem našel i profesionálně vyráběný exemplář od německé firmy Miniprop. Ten je velikostně stejný, jako můj, ovšem konstukčně je přizpůsoben k použití vybavení běžné konstrukce, tedy nic „mikrolineárního“ „jednolipolkového“. Trup je širší, aby do něj šla zaříznout dvě 2,5-gramová serva, 6-iampérový regulátor, malý přijímač a baterie 2S lipol 100mAh. Zkušeným okem jsem odhadl, že to bude docela problém, zaříznout toto vybavení do mého trupu, neboť ten je skutečně pouze poloviční. I přesto jsem se rozhodl, že i já půjdu cestou klasického vybavení.

Minmag_02 Minimag_05

No a pak to začalo … nedokázal jsem se přinutit pohnout se stavbou. Týden co týden jsem si dával předsevzetí – marně. Konečně se přiblížily Vánoce a neskutečná šňůra volných dní – a opět nic. Až v půlce ledna jsem se dostal k tomu, že jsem vymyslel umístění a vyřezal patřičné otvory pro výbavu. Než jsem začal s montáží, cvičně jsem si zvážil celý model.  Váha ukázala 51g, údaj německého výrobce zněl cca 45g. No, nedá se nic dělat, to by nemělo vadit. Pustil jsem se tedy do osazování draku. Vzal jsem dvě nová serva 2,5g a před vlepením do modelu jsem je chtěl ozkoušet. Nic – ani jedno servo se nepohnulo. Znovu jsem tedy spároval přijímač a vysílač a znovu serva ozkoušel. Nic. Jiná, ale bohužel větší, serva s přijímačem fungovala. Co teď? Použít větší serva za cenu zvýšení hmotnosti? To asi není dobrý nápad. Mezitím jsem v rámci objednávky v jistém „extreme“ obchodě přihodil mezi jiné nemodelářské položky i přijímač typu AR6400LBL – tedy DSM2 kompatibilní, se dvěma lineárními servy a střídavým regulátorem 3A na jedné desce. Zkusil jsem jej tedy přiložit do již vyřezaných míst v trupu. S trochou další drobné improvizace by to šlo a tak jsem se rozhodl jej použít. Zmanenalo to upravit výřezy původně určené pro serva a umístit v nich nový přijímač a zárověň zaslepit a zamaskovat již vyřezané otvory pro přijímač a regulátor. Ty jsem částečně využil k ukrytí poměrně dlouhých přívodů k motoru. Slepení jednotlivých malinkých dílků z epp bylo dílem pár okamžiků. Páčky kormidel jsem vystřihl z desek na český jazyk pro 2.ročník ZŠ. Táhla jsem vyrobil z nejtenčích uhlíkových tyček, jaké jsem doma měl a opatřil je koncovkami z tenké struny (pravděpodobně 0,6 mm). Spoje uhlíku se strunou jsem pojistil smrštovací bužírkou a minikapičkou CA lepidla, strunu v ovládacích pákách kormidel jsem zajistil bužírkou z tenkého vodiče, v servech pak “ Z“ ohybem. K pohonu modelu jsem použil 5-igramový „stříbrňák“ hexTronik 2000kv, který jsem měl původně v modelu Caipy a nyní mi ležel doma ladem, s vrtulí GWS 4×2,5 a baterií lipol 2S 120mah.
Model byl hotov. Rozpětí 394mm, délka 360mm. Váha ukázala 42g. Spokojenost. Základní nastavení rádia sestávalo pouze z doladění neutrálů a nastavení 60% expo na směrovku a výškovku. Nastala sobota „S“ večer „V“ 31.1.2015. Zálet probíhal v hale „H“, v městě „K“. Pro první let jsem upevnil baterky pouze provizorně gumičkou. Start a … bezproblémový příjemný let! Model byl trošku těžší na předek, což jsem vyřešil posunutím pohonné baterie. Motor má výkon více než dostatečný, takže si s modelem v hale můžete záletat jak pomalu a rozvážně, tak si na druhou stranu i zadivočit rychlým „jakobypylonovým“ letem.
Malé Magnum je povedený halový model. Musím přiznat, že když jsem nad těmi mrňavými výřezy rozmýšlel, nebyl jsem si stoprocentně jist, že se s tím vejdu do školní tělocvičny. O to větším a příjemnějším překvapením pro mne jeho letové vlastnosti jsou.

Minmag_03 Minmag_04

Minimag_06 Minimag_07

Minmag_01

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: