Karikatura Zera

Jediné co mne z modelářství v posledních letech baví je létání v hale a to jak s rc modely, tak s volnými házedly. Pokud se bude vývoj „světonázoru“ a s ním spojených regulací ubírat stejnou cestou, budou co nevidět haly a tělocvičny jedinými prostory, ve kterých bude povoleno s modely létat.
Co opravdu v hale mít nemusím je halový akrobat. Naopak hodně jsem se věnoval zmenšování modelů a používání lehčího a menšího vybavení. Něco už jsem tu před časem prezentoval – La Mariposa, MiniMagnum. Do letošní sezóny jsem nastoupil hned do prvního létání s nedodělkem ze sezóny uplynulé. Dodělal jsem jej ve spěchu v noci před prvním létáním, byť jsem na to měl víc jak půl roku. Jak příznačné pro moji současnou modelářskou činnost. Řeč je o karikatuře Zera. Není to můj nápad. Na ten jsem byl přiveden studiem příspěvků na japonských slowflyerských stránkách a také hojným sledování videí z japonské slowfly scény. Pojímají to tam zcela jinak. Hlavním konstrukčním materiálem je pro ně EPP, ze kterého tvoří nejen modely s plochým, ale i prostorovým trupem. Jako elektroniku hojně používají DSM2 mikropřijímače Deltang a nebo speciální infračervené přijímače, vyráběné v Japonsku. Nebojí se vytvořit si i vlastní vysílače a to třeba zabudováním vysílačových modulů Deltang do ovladače k herní konzoli Wii či využitím hračkových vysílačů Silverit a podobných. Prostě inovacím a různému bastlení se meze nekladou.

zero_0101

zero_02 zero_03 zero_04 zero_05

Materiál pro stavbu modelů si někteří připravují sami – získávají jej z ochranných obalů elektroniky, které nařežou odporovou pilou na plátky potřebné tloušťky. To je hezky vidět na videu ze stavby originálu „Cartoon Zero“ o rozpětí 200mm. A řeknu vám, není nic příjemnějšího, než když dá autor plánek takto jednoduchého modelu volně k dispozici. Pro své účely jsem si jej dvojnásobně zvětšil, protože vybavení a pohon, které jsem chtěl použít, byly příliš veliké. Zároveň jsem se rozhodl, že i já ke stavbě použiji EPP. V modelářské prodejně Mmodely v ulici Korunovační (stále se mi na jazyk dere nostalgické „U Vaňoucha“) jsem nedlouho před jejím definitivním uzavřením zakoupil desky epp tloušťky 5mm a 3mm. Trup a křídla mého Zera jsem vyřízl z epp 5mm a ocasní plochy z 3mm. Trup jsem musel vyztužit zbytkem uhlíkové pásnice 3 x 0,25. Křídlům jsem pouze vnutil prohnutý tvar a přilepil je z boku za plochu trupu – ano, každou polovinu zvlášť na tupo, trup nemá výřez pro křídlo. Kormidla ocasních ploch visí na tenké vrstvě epp tak, jak je to u modelů z tohoto materiálu obvyklé, ovládací páčky jsou vystřiženy z tenkého plastu. Táhla jsou z uhlíku průměru 1mm, koncovky z ocelové struny 0,6mm. Přijímač Spektrum AR6400 má integrovaný stejnosměrný regulátor a dvě lineární serva, ovládající směrovku a výškovku. Napájen je z jedné lipolky. Pohon měl původně obstarat střídavý motor AP03 kV7000 a malinký střídavý regulátor 3A, jenže nepořádek na mém pracovním stole zmíněný regulátor pohltil a odmítl jej vydat. Nezbylo než přijmout náhradní řešení v podobě stejnosměrného motoru s převodovkou, kterou jsem se dlouho zdráhal použít. Při předběžných testech jsem zjistil, že budu muset vyměnit hřídel, která se jevila jako příliš měkká. Nebylo to nic složitého – ocelová struna průměru 1mm padla do miniaturních kuličkových ložisek jako ulitá. Byl jsem zvědav, jak dolnoplošník s prohnutým křídlem bez ovládaných křidýlek v hale poletí, jak dostatečný bude převodovkový pohon napájený z jedné 160mAh baterky. Při rozpětí 400mm a hmotnosti 22g to vypadalo slibně. První let byl navzdory očekávání velice špatný. Zero letělo čumákem nahoru a ovládání bylo neskutečně tupé a tak po chvilce skončil nouzovým přistáním. Neseděla poloha těžiště. Změna těžiště posunutím baterie a znova. O malinko lepší. Potřetí, počtvrté a už je to ono. Zero letí klidně, stabilně a překvapivě dlouho – 8 minut a ještě by to letělo dál. Nezbývá než konstatovat, že tohle je dobrá cesta k jednoduchému malému dobře létajícímu modelu. Jaromír Bílý, se kterým se v hale potkáváme, obdivuje délku letu Zera, ale má i jednu výtku – že tomu chybí letový projev stíhačky. Uvažoval jsem nad tím a možná by nebylo od věci zkusit na stejné vybavení stejný model o rozpětí cca 300mm. Uvidíme.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: