11.Turnovská halovka

Autor: Martin Kout

Tímto krátkým článkem bych rád shrnul současné dění na halové scéně. Vzhledem k mé 7-mi leté prakticky nemodelářské činnosti možná někoho urazím nebo pohorším, proto se předem omlouvám.

Akrobacie aneb „Rakev kam se podíváš“
Za uplynulé roky se letová váha halových akrobatů zmenšila o polovinu. Uchopit model jinak než ukazováčkem a palcem (a to velice jemně) se rovná zničení modelu. Proto všichni majitelé těchto strojů mají přepravní boxy (rakve). Rychlost letu se rovná chůzi seniora o francouzských holích. Chápu, že veškerá tato opatření jako je váha letadla, protiběžné vrtule a bůhví co ještě, jsou „asi“ nutná, ale mně se prostě tento styl a současná podoba halové akrobacie vůbec nelíbí!

Aeromuzikál
Osobně jsem čekal větší posun. Reverzování vrtule neměl nikdo a tak jediný, kdo mě vysloveně překvapil, byl mladý, teprve 10ti letý pilot, Jožko Lukáč ze Slovenska. Jeho dovednosti jsou opravdu úchvatné!

Pylony
Také téměř žádný výrazný posun. Nárust rychlosti určitě nějaký je, ale jinak bych řekl, že vše při starém. Za mě toto je jediná kategorie, která by mě v současné době bavila.

Air Race
To je vysloveně jen doplňková kategorie, aby si mohl člověk ještě trochu zalétat. Stala se z toho jen taková okrajová záležitost s dávkou „neorganizace“ a unavenosti pilotů. (I když…musím své tvrzení trochu poopravit. Byl jsem divákem na soutěži v Nové Pace a tam to kluci měli pěkně zvládnuté, průlet brankou byl jistým spestřením a divácky to bylo zajímavější). Možná, že kdyby se létal spíš nějaký „víc parkur“, byla by to větší sranda. Ale o to už dnes asi nejde…

turnov17_07turnov17_01turnov17_04turnov17_03turnov17_02turnov17_05turnov17_08turnov17_09turnov17_10turnov17_06

Zhodnocení
Když jsem se rozhodl ukončit svou soutěžní účast v této kategorii myslím, že jsem udělal dobře… Již v roce 2010 to nebylo tak úplně ono, ale nyní je to ještě o poznání horší! Stal se z toho vrcholový sport a jako takový vyžaduje i nemalé finanční prostředky. Bez igeliťáku a protiběžky si akrobacii nezalétáte (vyjma té nejlehčí kategorie).
Můj výkon byl úměrný tomu, že jsem prakticky nelétal a zkusil si zaletět 2x sestavu ve čtvrtek před soutěží a tak jsem neočekával žádné překvapení. Letěl jsem tu nejjednodušší akrobacii se strojem z roku 2010 a baterkami ještě staršími (kupodivu v dobré kondici). Letěl jsem i pylony a doletěl dvě ze čtyř kvalifikačních kol. V součtu jsem se o cca 1 desetinu vteřiny dostal do finálového letu. Zde Honza Špatný bohužel spadl se svým strojem chvíli po startu a tím mi přenechal 3. místo. V 7.kole jsem pak roznesl svůj stroj i já.

Pro AVIARIUM člen organizace na ochranu nepřizpůsobivých pilotů Martin Kout.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: