Nefrsky pro FrSky.

Stejně jako můj životní vzor mám i já malý charakterový kaz – jsem drobný škudlil. A tak jistě nikoho nepřekvapí, že jsem po zakoupení a zprovoznění Taranise X9D a „spotřebování“ tří origo-přijímačů začal uvažovat, co za přijímače v rámci projektu Přezbrojení pořídit dále. Upřímně – do některých notně olétaných strojů se mi nechtělo kupovat přijímač s možností telemetrie,  do některých bych zase snesl co nejmenší rozměry a konektory pro připojení standardních serv. Přitom co se týče ceny – před 15 lety v době „megaherzové“ bych ani nemrknul a vysolil 6 či 7 stovek za přijímač Rex či Penta, připlatil bych si za krystal a ještě si liboval, jak dobře jsem nakoupil. Dnes je to jinak – ve stejné cenové relaci jsou dnes k mání FrSky malé přijímače. Jenže neorigo-přijímače jsou o víc jak polovinu levnější. Nám škudlilům to většinou nedá a objednáme nějaký ten kousek na pokusy. I já jsem tak učinil.

DIY F801
8 kanálů, 5 gramů. O tomhle přijímači jsem četl jen samou chválu. Já určitou výhradu mám.  Ano, četl jsem i o tom, že je ještě lepší, když se do něj nahraje jiný firmware, ale tolik péče jsem tomuto přijímači věnovat nechtěl.  Již tak je „flusrtující“(popliváníhodný) fakt, že stejně jako čínští výrobci „vnukli“ zavedeným modelářským výrobcům myšlenku, aby již nic nevyráběli a poslušně prodávali jejich produkci polepenou svými nálepkami, tak stejně tak donutili čínští výrobci běžného modeláře flashovat, pájet a dodělávat to, co se při vývoji opomnělo. Samozřejmě čest výjimkám.  Přijímač tak, jak je dodán pracuje se systémem přenosu D8, tedy bez telemetrie a bez ID přijímače. Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že jsem obdržel trošku něco jiného, než bylo na obrázku v internetovém obchodě. Párování sice proběhlo bez problému, ale neprovádělo se tlačítkem, které jsem marně hledal, nýbrž propojkou, což je mi v konečném efektu jedno. Před započetím praktické letové zkoušky jsem provedl zkoušku dosahu. Uvedl jsem tedy Taranise do Range módu a začal se vzdalovat od modelu s instalovaným přijímačem. Asi po 25 metrech nastaly výpadky signálu, což se neprojevilo „strnutím“ ovládaných funkcí, jak jsem tajně doufal. Kormidla se začala nekoordinovaně pohybovat a co horšího rozeběhl se i motor, model se překlopil na čumák a vrtule se začala brousit o letištní plochu. Toto ustalo až když jsem se dostal s vysílačem zpět blíže k modelu.  Zopakovat tento nešťastný stav lze vždy, když se zapne dříve přijímač než vysílač. Tak nějak jsem přehlédl upozornění, že failsafe funguje pouze na kanálu 3 a tak k jeho aktivnímu využití je potřeba změnit pořadí kanálů ve vysílači tak, aby vyhovělo této podmínce. Já mám bohužel základní pořadí kanálů nastaveno na TAER.  V letu funguje přijímač bez připomínek a bez zaváhání. Nicméně další kousek již asi pořizovat nebudu.

 

FR-4CH PWM
Malinký přijímač (24 x 11mm, 2,2g) opět s přenosem typu D8. A opět failsafe pouze na 3.kanálu. Dosah více jak 500 metrů. Přijímač nemá připájeny konektory pro serva. Někdo to možná přivítá, já si myslím, že pro „běžného Frantu uživatele“ je to problém. Já bych také ocenil připájené konektory. Perfektní volba do halových a malých venkovních modelů. Já jej mám v Clikovi R2 a s připájenými konektory váží 1,7g.

Pro soutěžáky F3P je to samozřejmě nepřijatelná hmotnost – pro ty má ovšem FrSky přijímač XMR– 6 kanálů, bez konektorů, hmotnost 0,8g, protokol D16 LBT, cena více než zajímavá.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: