Mé eRCé kotrmelce

Tak mi minulé úterý dorazil mini multiprotokolární modul Vantac MPM od RC Studia. K čemu? No přece k FrSky X-lite. Ano, mám X-lite – ten mi dorazil v půlce července. Jsem z něj nadšen! Na co jej mám, když mám i Taranise SE? Já už žádného Taranise nemám. Ne, ve větších letadlech X-lite asi používat nebudu, na to mám přeci Jeti Duplex DS-14. Jo že nic z toho jsem nezmínil? Tak to máte pravdu. Tak to vezmu popořadě.

Taranis Plus SE

Tohle rádio bylo pro mne zásadní zkušeností. Vůbec ji nelituji ba právě naopak. FrSky Taranis Plus SE jsem měl rok a měsíc. Postupně jsem přišel na chuť i Open TX a zároveň díky neustálému kontaktu s rádii jiných značek jsem měl možnost porovnávat. Spolehlivost, technické provedení a kvalita jsou naprosto srovnatelné s rádii tradičních zavedených značek. Velice příjemnou výhodou výrobků FrSky je jejich cena. Použitý software OpenTX nelze jednoznačně považovat za výhodu či nevýhodu. Těm, co rozumí tomu, co má jejich rádio v tom kterém okamžiku dělat, bude volnost programování připadat jako obrovské plus a naopak pro ty, co při programování svých modelů zažívají pocity faráře, zkoumajícího elektroměr, bude tento systém spojen s nesnesitelnou těžkostí programování. Krátce to tedy shrnu – já jsem byl s Taranisem velice spokojen.

„Kydy“ expertů na všechno z modelářských diskusí na téma FrSky nelze brát vážně. Jejich „zdravé“ jádro je bohužel na všech obou diskusích již více než deset let stejné(tudíž vím s kým mám tu čest) a tím pádem je mi jasné, že váha, kterou mohu těmto „názorům“ přikládat se blíží nule. Vám ostatním doporučím totéž. Používejte vlastní hlavu a pokud máte nutkání se na něco zeptat, nechoďte s tím do diskusí a raději kontaktujte někoho napřímo (tím myslím email či telefon). V případě FrSky jsou k dispozici minimálně Rimr či RC Studio.

Duplex DS-14

I stalo se mi před nějakou dobou, že jsem dostal příležitost porgramovat tři stejné elektrovětroně se čtyřmi servy v křídlech a motýlkovými ocasními plochami v systémech OpenTX, Graupner a Jeti. Nejvíce času jsem strávil při použití OpenTX, nejsnadněji a nejpřehledněji to šlo s Jeti. Tehdy jsem si řekl, že pokud někdy nebudu mít hluboko do kapsy, tak bych chtěl mít Jeti. Co čert nechtěl netrvalo to snad ani dva měsíce a i když se hloubka mé kapsy za tu dobu nezměnila, Jeti jsem měl doma. Sice to nebyla DS-16, jejíž nákup jsem vzhledem k ceně nedokázal sám sobě rozumově odůvodnit, ale byla to nová DS-14-ka se softwarovým rozšířením, pěti zcela novými přijímači, kufrem a nabíječkou to vše v ceně srovnatelné s cenou stejného paketu od FrSky. Když jsem svůj úmysl koupit tuto DS-14 konzultoval s jedním z prodejců výrobků Jeti, dostal jsem vynadáno, že o tom vůbec přemýšlím, že za ty peníze jsem měl mít tuto soupravu již doma, že taková možnost se těžko bude opakovat. Tak jsem do toho šel.
Je to splněný sen. Mluvit o dokonalém mechanickém a elektronickém provedení je v případě Jeti nošením dříví do lesa. Programování je prostě úžasné. Moje DS-ka ležela po zakoupení u původního majitele půl roku nevyužitá, měla za sebou pouhých 35 minut chodu v rámci seznamování. Její původní majitel byl nucen ze zdravotních důvodů upustit od návratu k leteckému modelářství, vydal se směrem k RC plachetnicím a proto byla na prodej. První co jsem udělal bylo přehrání software na nejnovější verzi, následně jsem doobjednal příslušenství – popruh a skládací háky. V rámci prolézání všech funkčností jsem zjistil jednu nepříjemnost. Nechce se mi  zavdávat důvod k planým diskuzím, proto se omezím na konstatování, že Jeti nepříjemnost bryskně a zdarma vyřešili. Postupně jsem převedl provoz většiny svých venkovních modelů na Duplex a tudíž vyvstala otázka, co s Taranisem. Nejprve jsem byl přesvědčen, že si jej nechám už kvůli multiprotokolárnímu modulu. Pak jsem si říkal, na co že budu mít dvě „velká“ rádia. Rozhodl jsem se Taranise prodat i s multiprotokol-modulem a se značkovými 6-ti a 8-mi kanálovými přijímači a zárověň jsem přemýšlel o výrobě „brick“ modulu pro Jeti, kterým bych nahradil ten multiprotokol. Proč? Protřebuji řídit různé pokusné kvadrokoptérky, Whoovy a hlavně značkové i neznačkové mikropřijímače Frsky a DSM2, kterých se mi nechtělo zbavovat. Jen pro ilustraci aby jste pochopili – halový přijímač Duplex EX R7 nano o hmotnosti 1g stojí 1600,-,  srovnatelný Frsky XMR vyjde na 330,-.  Do tohoto rozjetého rozhodovacího procesu udeřil jako blesk z čistého nebe X-lite a rázem bylo vše jinak.

X-lite

To je ono, to chci. Takhle měla vypadat modelářská rádia již před deseti lety. FrSky X-lite mne dle prvních předprodukčních informací sice nijak neoslovoval, neboť jsem si myslel, že to bude víceméně hračka. Omyl, není tomu tak! Poté co se X-lite začal prodávat v ČR a první uživatelé z něj byli velice příjemně překvapení, začal jsem se o něj zajímat též. Minimalistický a zajímavý joystickový design, software OpenTX totožný s tím co je v Taranisu Q X7, 16 kanálů interních, šachta pro externí moduly Vantac, malé ovládací páky s halovými senzory, dva otočné ovladače, dva krátké dvoupolohové a dva dlouhé třípolohové přepínače. Sice malý, ale jasný a velice dobře čitelný display. Celkově je X-lite poctivě zpracovaný a působí velice solidním dojmem. Není třeba jej rozebírat – aretace plynu a změna modu se provádí vně vysílače – to je velká výhoda. Napájen je ze dvou Lion článků typu 18500 s kapacitou 2000mAh, umístěných v rukojetích. Baterie není součásti rc soupravy, což se někomu nemusí líbit. Cena je velice příjemná. Jsem velkým příznivcem malých rc modelů a malých rc souprav a X-lite mne prostě oslovil a tak jsem jej zakoupil jako tradičně u RC Studia. Nedá mi to abych opětně nepochválil dokonalé a rychlé vyřízení objednávky. Od té doby co mi FrSky Xlite dorazil se stal mým oblíbencem. Je strašně příjemné nemuset s sebou tahat kufr s rádiem, ale nést jen něco jako pouzdro na brýle, když jdu večer za humna „pouštět“ malá letadýlka. Frsky X-lite mne doslova nadchnul. Jen jsem potřeboval dořešit ten multiprotokol.

Vantac MPM

Poté co přišel do prodeje X-lite objevili se první zprávy a obrázky externích modulů Vantac. Jeden modul je FrSky R9M Lite s frekvencí 868 MHz a druhý Vantac MPM Lite, což je právě multiprotokolární modul, který by se mi hodil. Netrvalo dlouho a informace se změnily ve skutečnost. Už při nákupu X-lite jsem mohl MPM zakoupit, ale upustil jsem od toho, protože modul byl dodáván bez nahraného softwaru a návod na jeho nahrání mi nebyl až tak jasný. Zdrženlivost se vyplatila a další dodávka modulů již byla včetně software. Takže opět objednávka u RC Studia, opět dokonalé vyřízení a doručení. K tomu, abych mohl MPM modul začít ihned používat bylo jen nutno aktualizovat si OpenTX v X-lite na verzi, která podporuje práci s multiprotokolárním modulem. Žádný problém – ve své zákaznické složce na webu RC Studia jsem již měl připravenu aktuální verzi OpenTX. To prostě tak zákazníci této firmy mívají. Aktualizace nebyla problém – nahrát OpenTX přes Companion, nahrát aktuální obsah SD karty a hotovo. Od té doby multiprotokol na FrSky X-lite funguje – otestováno na koptérce E011.


Ve vzduchu tedy visí otázka – Jeti nebo Frsky? Nevím, to je na každém z Vás. Já jsem spokojen s tím, že mám obojí. Když se ale opět vrátím k „hlodům“ „hlodalů“ z diskusí, musím se smát. Moje osobní zkušenost – elektrovětroň 2,5m rozpětí – nejprve vybaven Frsky a řízen Taranisem, následně na stejná místa v modelu vložen systém Duplex a to včetně pozic antén. Sledovaný parametr – výpadek telemetrie, opakuji telemetrie, nikoliv řízení. Který systém si myslíte, že měl výpadků méně? Správná odpověď by hlodaly nepotěšila.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: